Authors: Tomáš Kovalčík, Adéla Křížková 
Location: Pechova Lhota
Status: Built
Client: Private client
Project date: 2018
Gross floor area: 143 sqm
Budget: –
Photography: Vojtěch Veškrna
Velkorysost v jednoduchosti, tím bychom charakterizovali proměnu stodoly v malé jihočeské vesnici. Naším cílem bylo zachovat původní prvky stodoly a vytvořit tak místo pro setkání u ohně, zároveň náladově neopakovatelné.

Stodola patří k bývalému jihočeskému statku, který je tvořen dalšími dvěma domy. Přáním investora bylo vytvořit společenský prostor s dalšími funkcemi – dílnou a skladem. Naším názorem bylo zachovat hlavní prostor otevřený, flexibilní a centrálně zde umístit otevřený oheň.


Dispoziční členění prostoru vychází z původní dispozice. Ta byla rozdělena na jednotlivé chlévy kamennými stěnami, které byly z většiny zachovány. Výrazné stavební úpravy vznikaly za cílem otevření prostoru. Vznikl zde prostor pro sklad náčiní, dílna a koupelna. Fasáda vychází z původního členění a otvorů, které jsme doplnili o nové, esteticky jednodušší výplně.

Kámen jako materiál a otevřený oheň jako pulzující srdce objektu. Stávající kamenné stěny byly precizně vyštukovány a tvoří výrazný prvek celého interiéru. Doplněny jsou cihlovou podlahou ze starých půdovek. Původní prvky stodoly a kusy z druhé ruky doplňuje nábytek a zámečnické prvky, vyrobené na míru – velkoformátová a klasická okna, centrální osvětlení, schodiště nebo kuchyně. Na projektu spolupracovali řemeslníci z okolí, od stavební firmy přes kovovýrobu a truhláře. Tento tým má z našeho pohledu největší podíl na úspěšné rekonstrukci.
Stálé severní světlo jsme do interiéru dostali skrze průhledné střešní tašky. Proměnlivé jižní světlo prostupuje do interiéru pomocí velkoformátových oken. Díky perforovaným posuvným vratům lze měnit intenzitu slunečních paprsků procházejících velkými okny. Umělé osvětlení je i přes velký počet světel intenzitou mírné a díky jednotlivým okruhům lze vytvořit libovolné noční atmosféry.


Kromě hnízda vlaštovčího se tak stodola stala i dalším hnízdem pro lidi, kteří spolu sedí u krbu, večeří u stolu, nebo leží a hledí do krovu.